Baldwin Bill: Navigátor (The Helmsman)

24.07.2012 00:00

Podobně jako Ray Aldridgeje pro mne i Bill Baldwin příjemným objevem. Jeho sedmidílná sága Navigátor (The Helmsman) se čte opravdu jedním dechem. A to navzdory celkovým několika tisícům stran. :)
 

Navigátor vypráví příběh mladého (zpočátku) Wilfa Brima, absolventa snobské imperiální Akademie navigátorů. Wilf pochází z planety Carescrie, malé těžařské díry na okraji civilizovaného vesmíru, a jako vesničan z méněcenné rasy nemá svůj start do profesního života vůbec jednoduchý. Jestli je ale v něčem fakt dobrý, tak to je řízení vesmírných lodí. A to se počítá, protože celý příběh se odehrává na pozadí dvou velkých válek mezi Ligou a Impériem. Wilf, jakožto navigátor imperiální flotily, tak má plné ruce práce. 

Jak se děj vyvíjí a jak získává autor zkušenosti (ságu psal v letech 1985-2003), vyvíjí se a stárne i hlavní postava. A také se mění i autorův styl, je zralejší, má víc smyslu pro humor (v knihách je řada různých hříček a narážek na jiná díla, v jednom případě dokonce na Cimrmany, ale to bude asi práce překladatele), více si pohrává s psychologií a motivacemi postav.

Navigátor je vesmírné sci-fi, military space-opera. Odehrává se za nějakých 50 000 let, kdy je vesmír plný různých civilizací, které spolu žijí, obchodují, ale také válčí, protože občas na sebe narazí politika a ambice mocných a dojde ke střetu, do kterého jsou zavlečeni všichni. A o tom to celé je. Lidé by chtěli žít své malé nudné životy, ale nemohou a jsou místo toho vláčeni událostmi, na které nemají vliv, ale které určují jejich osudy a jim tak nezbývá než se snažit přežít. To je v kostce celý příběh navigátora Brima.

Hodně se mi líbilo, že takřka vše, o čem Baldwin píše, je uvěřitelné, v rámci logiky díla vše hraje a neodporuje si. Samozřejmě, že by člověk mohl přemýšlet nad tím, jak je možné, že se vesmírné lodi, které se v galaxii pohybují rychlostmi přesahujícími až stonásobek rychlosti světla, pokaždé dorazí tam, kam mají, a hlavně ve správném čase, ale jak jsem říkal, v rámci autorem stvořeného světa to funguje a nijak to neruší. 

Věrohodně působí všechny popisy lodí, dění na jejich palubách, boje, komunikace posádek. Autor měl úžasnou představivost, podepřenou jistě také jeho osobní zkušeností z práce rakeťáka pro USAF a účastí na americkém vesmírném programu. Ale i popisy různých měst a míst na řadě cizích planet, stejně jako jejich obyvatel, jsou plnokrevné a uvěřitelné. Baldwin prostě dokáže vtáhnout čtenáře do děje a do jím vymyšleného světa a nepustit ho, dokud není úplný konec. Musím říct, že bych moc rád tuto ságu viděl zfilmovanou, mohlo by to být zajímavější jak Hvězdné války. :)

Celá sága obsahuje tituly: 1. Navigátor, 2. Galaktický konvoj, 3. Galaktický závod, 4. Žoldnéři, 5. Obránci, 6. Obležení, 7. Vzdor. Výborně je přeložil Robert Čapek (poslední díl Pavel Musiol) a i redakce odvedla dobrou práci, v knihách je minimum gramatických chyb, což v tomto žánru bohužel není pravidlo.