Campbell Jack: Ztracená flotila 1 - Neochvějný (The Lost Fleet - Dauntless)

08.08.2012 00:00

Vesmírná military sci-fi, která neurazí. Ale ani nijak zvlášť neohromí. Takový mám pocit z první části celkem šestidílného cyklu Ztracená flotila od Jacka Campbella.

Kapitán John „Black Jack“ Geary vybojoval úspěšně svoji velkou bitvu, ale bylo to Pyrhovo vítězství. Ztráty byly obrovské a sám Geary skončil v záchranném modulu někde v nekonečném vesmíru. Uplynulo sto let, než ho náhodou objevily lodě nové vesmírné aliance. Kapitán byl probuzen z hibernace, jen aby zjistil, že se dostal z deště rovnou pod okap. Je sice na palubě admirálské lodě velké válečné flotily, ale zároveň je celá flotila v obklíčení nepřátelských Syndiků a situace nevypadá vůbec dobře. Nepřítel má ohromnou převahu a taktickou výhodu.

Poté, co jsou zákeřně zabiti všichni vyšší velitelé flotily, stává se Black Jack, jako služebně nejstarší kapitán, z pověření bývalého admirála novým velitelem celé flotily. S jediným úkolem - vyvést ji z obklíčení a dovést ji domů. Ve velení flotily je přijímán s rozpaky. Někteří z kapitánů ostatních válečných lodí jej nekriticky zbožňují - Geary zjišťuje, že se kolem něj, po jeho domnělé smrti, vytvořila ohromná aureola neporazitelného hrdiny, jiní jej právě proto nenávidí. Navíc se za sto let hodně změnilo, v technice i v myšlení lidí, a je na novém veliteli, aby se s tím vším vypořádal. Jak a jestli se to podaří, to si přečtěte. 

Jestli byla pro mne kniha něčím opravdu zajímavá, tak náhledem do myšlení vojáka, který se ocitne na vysoké velitelské úrovni, kde musí rozhodovat globálně. Kde je celek nadřazen jednotlivci a kde velitel občas musí zcela vědomě posílat na smrt posádky jednotlivých lodí, aby zachránil ty ostatní. Není to nic jednoduchého a myslím, že málokdo by o takovou zodpovědnost stál. Je hodně znát, že knihu napsal bývalý voják, Jack Campbell, vlastním jménem John G. Hemry, je vysloužilý mariňák, a zjevně ví, o čem píše.