Fabian Robert: Hvězda

23.08.2012 00:00

Autor zraje jako víno a s ním i jeho tvorba. Čte se to stále lépe a lépe. A to navzdory tomu, že v tomto románu opouští (zdánlivě) svůj svět vesmírných mariňáků. Hlavním hrdinou tohoto příběhu totiž tentokrát není jednotka vojáků, ale osamocený hrdina. Specialista na zvláštní zakázky. Hitman. Nájemný vrah, chcete-li. 
 

Začíná to docela banálně - přijímá, navzdory své specializaci, zakázku na nalezení unesené milionářské dcerky. Úkol vypadá jednoduše, cena je více než báječná. Jenže brzy se ukáže, že nic není takové, jak to na první pohled vypadá. A sám lovec se stává lovnou zvěří.
 

Je to výborně napsaný thriller, detektivka, alespoň zpočátku, protože později se ti mariňáci přece jen objeví (a vrátíme se i do vesmírné i military sci-fi) a příběh se dokonce protne s jednou z předchozích knih - s Mariňíky.
 

Nošením dříví do lesa by bylo zdůrazňování autorovy schopnosti popsat perfektně svůj vymyšlený svět, svižný příběh i (tentokrát) zvládnuté ženské charaktery. Novinkou v této knize jsou jeho hrátky s umělou inteligencí. Ať už se jedná o vyvíjející se správcovský program, který je hrdinovi pomocnicí, ochránkyní i přítelkyní (je to totiž Ona), nebo o druhou umělou entitu, která mu jde naopak po stopě v podobě rovněž se vyvíjejícího se a osamostatňujícího se virtuálního, ale přesto zcela skutečného Stopaře. Výborný nápad a výborná kniha. Doporučuji.