Fabian Robert: Mariňáci

11.08.2012 00:00

Výborné! Netušil jsem, že existuje český spisovatel, který si říká Robert Fabian, a že píše tak skvělou vesmírnou sci-fi.
 

Napsal toho víc, mé první seznámení s ním bylo prostřednictvím románu Mariňáci. A byl jsem velmi spokojený. Část inspirace autor zřejmě čerpal u "vetřelčí" ságy - počítači na kosmické lodi se říká Matka, jeden z vojáků se jmenuje Hicks, těžařská kolonie na okraji vesmíru se přestane hlásit a jednotka tvrdých mariňáků je vyslána, aby zjistila, o co jde... Ale tím veškerá podobnost končí. 
 

Tato kniha je totiž právě o té jednotce mariňáků. Na rozdíl od "dvojky Vetřelců" to není jen parta steroidy nabušených zelených polomozků, ale četa sice drsných a vulgárních, ale špičkově vycvičených a vybavených bojovníků, kteří nejen že střílí ze všeho, co má díru, ale mají také své příběhy, emoce, pocity. 
 

Román, kde se tito vojáci zapletou do bitvy s nečekaným nepřítelem, je vlastně celý o této bitvě. Ale na jejím pozadí se toho odehrává mnohem víc, co dělá tuto knížku velmi čtivou. A věřte, že těch 500 stránek papírových (nebo 1000 elektronických) zvládnete velice rychle. Má to spád, drama, nečekané zvraty, je to věrohodné a plastické. Není to dokonalé, u několika delších dialogů mi tekla voda ze zubů, ale co je dokonalé, že...
 

Mariňáky od Roberta Fabiana můžu jen doporučit.