Fabian Robert: Planeta mezi dvěma slunci

14.08.2012 00:00

Mariňáci od Roberta Fabiana jsou skvělí, román Planeta mezi dvěma slunci je ale ještě lepší. V anonymitě se skrývající autor (víme o něm jen, že se narodil v roce 1969, že byl na vojně tankistou a že 16 let někde sloužil) v něm sice opět zúročil své očividné znalosti z oblasti malých vojenských jednotek a výzbroje všeho druhu, ale o to tentokrát ani tak nejde. 
 

Kniha vypráví příběh nesourodé skupiny mužů - degradovaného a odsouzeného důstojníka, nájemného zabijáka, psychopatického vraha, podvodníčka, vesmírného piráta, bachaře a několika civilistů, kteří jako jediní z téměř tří set lidí na palubě přežili havárii vězeňské transportní lodě SFPS Tecora na neznámé planetě. 
 

Radost z přežití, a z toho, že nedorazili na nechvalně známou vězeňskou planetu, odkud není úniku, je brzy vystřídána poznáním, že jsou na tom možná mnohem hůř. Vynucený pobyt na žhavé pouštní planetě mezi dvěma slunci se totiž velice rychle mění v čistý survival horor.
 

Knížka je napsána velice čtivě a živě a je možná dobře, že jsou v ní jen mužské postavy. V Mariňácích jsem měl pocit, že si s ženskými charaktery autor moc rady nevěděl. Chlapy umí napsat podstatně líp. Někteří jsou tady sympatičtí, jiní odporní, ale všichni jsou životní a lze si představit, že se s takovými lidmi dá potkat i v životě - ne že bych o to u některých z nich stál. 
 

Román přes svůj rozsah několika set stran nenabízí vysvětlení všech otázek, které otevře. Vlastně jich nabízí velice málo. Je to jako v životě, některé záhady prostě zůstanou nevyřešené. Knížce to však nijak neškodí, naopak. Je výborná a rozhodně doporučuji.