Hlaváček jarní - hlaváčik jarný (Adonis vernalis)

07.11.2015 15:42
 

Název: hlaváček jarní – hlaváčik jarný – Adonis vernalis

Synonyma: Adonanthe vernalis, Consiligo vernale, Chrysocyathus vernalis, ellebor český, miláček jarní

Další slovenské názvy: slepomák jarní, hlaváček jarný

Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

 

Rozšíření a ekologie: 

Tato krásná jarní květinka je doma ve východní, jihozápadní a střední Evropě, na severu zasahuje po jihovýchod Švédska, a dále pak ve stepích evropské části Ruska až po jižní Ural a horní tok řeky Ob. V ČR roste od Českého středohoří po střední Polabí, na Moravě jen v nejjižnější části, od nížin po pahorkatiny (max. asi 500 m n.m.). Miluje výslunná stanoviště na stepních stráních, kamenitých svazích, na okrajích keřových skupin a v teplomilných doubravách.

 

Popis: 

Je to vytrvalá, 10–40 cm vysoká bylina. Listy má jen lodyžní, přisedlé, peřenitě členěné, čárkovité. Květy jsou velké až 8 cm, nápadné, složené z 10-20 korunních celokrajných lístků, zářivě zlatožluté. Kvete od dubna do května, plodem je nažka.

Hlaváček jarní je jedovatý, obsahuje solidní sbírku alkaloidů: srdeční glykosidy adonidosin, adonivernosid, cymarin a adonitoxin (ve stonku a v listech). Dále obsahuje alkohol adonit, kyselinu akonitovou, cholin, pryskyřice, tuk, fytosterin. V květech pak flavonový glykosid, v kořenu kumarinový derivát vernadin.

Toxicky působí glykosidy, z nichž ve vodě rozpustný adonidosin má účinky na srdce, které však netrvají dlouho, a adonivernosid, jenž je ve vodě jen málo rozpustný, na srdce účinkuje jen slabě. Otrava se projevuje zvracením, bolestmi žaludku, průjmem. Smrt může nastat ochrnutím dýchacího ústrojí (byla zaznamenána u dítěte). U postiženého je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní), podat mu aktivní uhlí a přivolat lékařskou pomoc.

Jako každá jedovatá rostlinka, i hlaváček byl předmětem zájmu přírodních léčitelů - viz odkazy dole. Pokud byste ale chtěli s hlaváčkem experimentovat, vypěstujte si jej na zahrádce. V naší přírodě je chráněný jako ohrožený druh. 

Zdroje: 

https://botany.cz/cs/adonis-vernalis/

https://botanika.wendys.cz/kytky/K299.php

https://www.homeopatiecesky.cz/adonis-vernalis-adon/