Kotleta František: Bratrstvo krve - Hustej nářez

01.08.2012 00:00

Kdo má rád upírské romány Jiřího Kulhánka, bude spokojený i s Hustým nářezem Františka Kotlety. František Kotleta je nové jméno na české splatterpunkové scéně, ale upřímně, nevěřím ani slovu v životopisu, který si můžete přečíst v odkaze, ani tomu, že někdo tohoto jména skutečně existuje. :) Považuji to za docela sympatickou a vydařenou mystifikaci. Ale ať už mám pravdu nebo ne, jedno je jisté - Bratrstvo krve - Hustej nářez mě bavil. 
 

Děj se odehrává na Zemi, pár let do budoucnosti. Zemi ovládají ufouni, kartani, a lidé jim buď slouží nebo, výrazně menší část, proti nim bojují. Toto převzetí moci ovšem udělalo značnou čáru přes rozpočet upírům, kteří byli ve skutečnosti těmi, kdo lidem vládl a kdo ovlivňoval dějiny. Jedním z nich je Jan Bezzemek, český upír ze 14. století. Nebudu prozrazovat děj, přečtěte si knížku sami. Dozvíte se, jak a proč upíři vznikli, proč upíra spolehlivě rozesmějete, když proti němu vyrukujete s česnekem nebo svěcenou vodou, co si upíři myslí o spaní v rakvi plné hlíny, na spoustu dějinných událostí získáte nový náhled atd. Ale také vás Jan Bezzemek provede podařeným příběhem lásky, zrady a hlavně boje proti okupantům a jejich přisluhovačům z řad lidí i upírů.
 

Není to čtení pro citlivé povahy. Je to surové, syrové, brutální, krví a utrženými končetinami se rozhodně nešetří, ale je to čtivé, zábavné a místy docela vtipné. Je to prostě hustej nářez a já se těším na pokračování...