Lednicko-valtický areál: Obelisk Facka

29.09.2013 00:00
 
V polovině cesty z Lednice do Přítluk, v lužní krajině poblíž osad Podivín a Rakvice, stojí obelisk, nazývaný též Facka.
 
Podle projektu Josefa Hardtmutha (1758–1816), dvorního stavitele a architekta (a vynálezce tužky) knížete Aloise Josefa I. z Lichtenštejna, majitele lednického panství, ho v roce 1798 postavili na počest míru, uzavřeného po válkách mezi Rakouskem a Francií 17. října 1796 v Campo Formiu, po předchozím jednání v Loebenu.
 
Bratr knížete Aloise, Jan Josef I. z Lichtenštejna, se těchto dlouholetých bojů účastnil jako pobočník arcivévody Karla I. a byl za své zásluhy povýšen dokonce do hodnosti polního maršála.
 
Obelisk je zbudovaný z pískovcových kvádrů, je vysoký 23 (24) m a na špici je ozdoben pozlacenou hvězdou. V roce 1998 byl akademickým sochařem Jarmilem Plachým restaurován. Původně k němu vedla topolová alej, z té ale mnoho nezůstalo.
 
V současnosti se obelisk nachází na oploceném soukromém pozemku Ing. Františka Fabičovice, který má v úmyslu na území o rozloze 440 ha obnovit louky, lesy a říční ramena a vrátit tak krajině její původní ráz. Přístup do oplocené obory je zatím volný, do areálu se dostanete brankou u silnice mezi Lednicí a Podivínem - viz poslední fotka.
 
No a proč se obelisku říká Facka?
 
Podle lidové pověsti byla kněžna inzultována knížepánem poté, co se dozvěděl, že prohrála v kartách za jedinou noc celé panství Pálava. Podle jiného zdroje byl tím karbaníkem naopak knížepán a facku dostal od kněžny. Můžete si vybrat, komu fandíte víc. V každém případě, v místě, kde došlo k této domácí šarvátce, byl postaven tento obelisk.