Obora Holedná - Památník letce

06.11.2015 23:26
V lese poblíž brněnských Kohoutovic, na souřadnicích 49°11’54.706″N, 16°31’27.408″E, byl v roce 1973 postaven památník neznámým letcům, kteří zahynuli při osvobozování Brna. Jeho autory jsou Miloš Axman a František Kočí. 
 
O dva roky později se podařilo díky pátrání v sovětských archívech dohledat, že jedním ze sestřelených sovětských pilotů byl mladší poručík Viktor Sergejevič Kašutin (Виктор Сергеевич Кашутин, *1924 - +25.4.1945), a na pomník byla přidána jeho fotografie.
 
 
Příběh mladičkého letce podle zápisů RNV a z poznámek J. Pávka, J. Plška a V. Schildbergera připravil Martin Kyselák, dovolím si ho citovat: "25. dubna 1945 byly německé oddíly v Kohoutovicích bombardovány Sověty. Dva stíhací letouny typu Lavočkin La-7 zaútočily na německou kolonu, kam každý z letounů shodil po dvou bombách. První dvě dopadly na silnici, třetí zasáhla místní holičství, ale nevybuchla. Poslední bomba zcela zničila dům hajného Kovaříka, který se i s celou rodinou zachránil v bunkru na zahradě. Při útoku byl jeden z letounů zasažen palbou z flaku (protiletadlové dělo) a zřítil se. Obyvatelé zahlédli padat letadlo střemhlav k zemi do lesa pod hájenku. Teprve 5. května dostali občané odvahu vydat se do lesa a letadlo objevili. Trosky letadla byly rozmetány po velikém prostoru, jelikož stroj byl zhotoven především z bakelizované překližky. Až koncem května byla provedena exhumace za účasti rudoarmějců. Pozůstatky byly rozmačkané, ohořelé a v pokročilém rozkladu, takže se nedaly rozeznat jednotlivé části těla. Jen podle zbytků dlouhých vlasů nabrali přítomní dojmu, že se jednalo o ženu. Chlapci z Kohoutovic však měli odvahy nadbytek a z vraku si chtěli ukořistit něco na památku. Kromě výškoměru z letounu vymontovali i sklo zaměřovače a mimo jiné též dva palubní kanóny ráže 20 mm typu Švak umístěné nad motorem. Teprve 29 let po válce se podařilo v sovětských archivech dohledat, že se jednalo o stroj č. 0969 od 486. stíhacího pluku 279. stíhací divize pilotovaný nikoliv ženou, ale mladším poručíkem V. S. Kašutinem, nar. 1924."
 
 
Pokud se k památníku vypravíte, držte se souřadnic. Stezka k němu není nijak značená a nedomorodci mohou mít s jeho hledáním potíže.
 
P.S.: Nechci nijak zlehčovat smrt mladého vojáka, který zahynul při osvobozování naší země, ale když tak čtu popis "vedlejších škod" při jeho náletu na německé jednotky, nemůžu se zbavit pocitu, že jeho sestřelením Němci vlastně prokázali kohoutovickým občanům službu...
 
 
Zdroje: