Ponorka (DVD)

02.12.2006 00:00
Jedná se o původní film Wolganga Petersena z roku 1981, ale v notně oprášeném, opraveném a vylepšeném kabátě, navíc doplněném o nové scény. Celková délka se tak natáhla na 208 minut, ale nudit se nebudete.
 
Přestože se v tom filmu vlastně nic moc neděje – v době, kdy už Německo dostává na frak a kdy se tři čtvrtiny námořníků z boje nevracejí, vyplouvá na moře německá ponorka pod velením kapitána Lehmanna-Willenbrocka (hraje ho výborný Jürgen Prochnow), potopí pár britských lodí, několikrát je sama málem potopena britskými torpédoborci, a poté se vrací zpět na základnu. Ani žádné valné exteriéry neuvidíme, takřka celou plavbu absolvujeme uzavřeni v klaustrofobickém prostředí ponorky.
 
Tak v čem spočívá síla tohoto filmu? V emocích. Na moře vyplouvá padesát nažehlených a hladce oholených mladých mužů, plných života, odvahy, agresivity i arogance vlastní mládí, aby prošli – uzavřeni v malé plechovce hluboko pod vodní hladinou – peklem vyvolaným bombardováním hlubinnými pumami, nálety letadel při plavbě na hladině, stresem a hrůzou z toho, že v kterémkoliv okamžiku mohou dostat zásah, který je na místě zabije, nebo odešle do hlubin, kde je rozdrtí tlak vody. Po pár týdnech bojové plavby se zpět do doků vrací padesát zarostlých a předčasně zestárlých chlapů, psychicky zdeptaných, zlomených a vyčepaných.
 
Přestože jsou to ti „zlí hoši“, nevnímáte je tak. Jak v jednom z bonusových materiálů řekl režisér, ten film není o Němcích, Britech nebo Američanech. Je o mladých lidech, které někdo poslal na smrt a neptal se na jejich názor. Přestože bojují z našeho pohledu na té špatné straně, neubráníte se soucitu a prožíváte to nesmyslné peklo s nimi. A o tom ten film je.
 
DVD Ponorka vydal ve své edici Reflex. Kromě vlastního filmu obsahuje DVD trailer a hlavně velmi zajímavý film o filmu, včetně otitulkovaných komentářů režiséra a herců. Film má německý a český dabing a české titulky a trvá 208 minut. Zvuk je ve formátu 5.1, obraz má poměr 16:9.