Studánky Muránské planiny

07.09.2006 00:00
Muránská planina je krasového původu a jako taková trpí nedostatkem vody. Pramenů, ze kterých si můžete nabrat vodu na pití, je jen pár. Nabízíme vám jejich přehled. Výčet není kompletní, je tu prostor i pro vás. Pokud máte fotky dalších studánek nebo se vám podařilo ty stávající vyfotit lépe než nám, pošlete je. Mohou se objevit tady.
 
Studánka pod hradem. Foto: © Bohdan Dlouhý, Muránska planina, 28.6.2005 
 
Studánka pod hradem patří k těm nejznámějším a nejnavštěvovanějším. Samozřejmě, na hrad proudí většina turistů a poloha studánky hned vedle turistické cesty z Muráně, si o zastávku a osvěžení přímo říká. Také slouží jako zdroj vody pro obyvatele chaty Zámok, a to nejen na vaření a pití, ale i na umývání. Jiná koupelna široko daleko není… Za plechovými dvířky vlevo nahoře se ukrývá jeskyňka, kde se voda shromažďuje a odkud vytéká. Povídá se, že je ta jeskyně propojená se studnou na hradě, prý kdysi hodili do studny kachnu a tady dole vyplavala. Jen nevím, jestli to není kachna. :) V jeskyni je také regulační zařízení, které umožňuje v suchých obdobích proud vytékající vody přiškrtit a zabránit tak zbytečným ztrátám.
 
Havrania dolina. Foto: © Bohdan Dlouhý, Muránska planina, 10.5.2004 
 
Málo známá studánka v málo známé dolině. Havrania dolina je opomíjená neprávem, je úžasná. A kromě toho je to rychlá zkratka ze severní strany planiny, ústí nedaleko Zlatna. Studánka je v horní části a může proto sloužit jako zdroj vody pro obyvatele chaty na Havranie. Jen je třeba ji napoprvé trošku hledat. Anebo na ni narazit náhodou, jako se to podařilo nám.
 
Hrdzavá dolina – Machy. Foto: © Milan Hromada, Muránska planina 
 
V Hrdzavé dolině je několik pramenů, tento je v lokalitě Machy. Nelekejte se toho, že voda vytéká z travertinové stráně porostlé mechem, voda je výtečná a při cestě Hrdzavou dolinou báječně osvěží. Naleznete ji – a teď doufám, že si ji vybavuji správně, znalci mě případně opraví – kousek za hranicí vlastní NPR, po pravé straně ve směru nahoru.
 
Lopušná. Foto: © Milan Hromada, Muránska planina 
 
V boudečce ukrytý pramen nedaleko lovecké chaty na Lopušné. Půjdete-li po zelené turistické značce, nemůžete ji přehlédnout. V létě tato studánka někdy vysychá a není proto úplně spolehlivým zdrojem vody. Potok, kterému dává pramen vzniknout, má jepičí život. Po pár desítkách metrech mizí beze stopy v krasovém podloží.
 
Maretkiná - Bodolová. Foto: © Milan Hromada, Muránska planina 
 
Pramen v kaňonu Bodolová (jdete-li na Maretkino od Velké louky, najdete ho v ohbí poslední levotočivé devadesátistupňové zatáčky před Maretkinou), je jediným zdrojem vody pro lokalitu Maretkino a široké okolí. A, jak napovídají ze kmenů vydlabaná koryta, také pro koně, když se pasou někde poblíž. Nevábných koryt se nelekejte, i když jsou zarostlá a plná listí a života. Voda, která vytéká z trubky nad prvním z nich, je pitná a dobrá.
 
Pod Kostelcom. Foto: © Milan Hromada, Muránska planina 
 
Pramen pod Kostelcom je místem, které mohlo být poslední zastávkou pro dva z dobrovolných strážců. Právě ve chvíli, kde se zde zastavili k odpočinku, se na studánku zřítil obrovský prastarý buk. Měli štěstí, strom je minul…
 
Nižná Kľaková - Vyhliadka. Foto: © Milan Hromada, Muránska planina Nižná Kľaková – Vyhliadka
 
Studňa. Foto: © Milan Hromada, Muránska planina Studňa. 
 
Křižovatka turistických cest a strategický bod planiny. Nádherná lokalita a vydatný pramen vynikající vody. Jdete-li okolo, naplňte si láhve touto čerstvou vodou, k další studánce bude daleko, bez ohledu na to, kterým směrem půjdete. Podle mých zkušeností je to jediný pramen (z těch, co znám), který nikdy nevyschnul a i v nejparnějším létě dával dostatek vody.