Tak tohle se moc nepovedlo

11.09.2017 23:12
“Pane, vy jste policajt?” ptají se mě dva malí kluci na sídlišti v Karviné.
“Ne, já jsem zahradník. Dělám tady evidenci stromů, trávníků, záhonů a tak.”
“A mrtvol taky?”
“Mrtvol ne. Vy snad o nějaké víte?”
“Jo,” opáčil ten starší. “O třech. Jeden potkán a dva ptáci. Chcete se kouknout?”
“Jasně,” povídám, protože je mi jasné, že mě to stejně nemine.
Jdeme se kouknout. Potkán byl urostlý macek a z ptáčků jsem našli jen jednoho. O druhého se už asi postarala nějaká kočka. “To byla sojka,” říkám a ukazuji jim modrá pírka.
“To je co?” ptá se ten mladší.
“Znáš večerníčky o Krakonošovi? Tam si sojka povídá s Krakonošem.”
“Ahá, už vím,” protáhne klučina a zdařile napodobí sojčí křik.
“A taky tady máme ukradený kolo,” vloží se do hovoru zase ten starší a vede mě kousek dál. V křoví se tam válí kolo. Je kompletní, na zadním kole je zámek. “Už je tady dva dny. Asi to ukradli nějací feťáci a nehodilo se jim. Chtělo by to policajty.” Je na něm vidět, že ho to trápí.
Zavolat policajty mi připadá rozumné. Jestli je to kolo kradené, třeba by se dal najít majitel. A od ztracených kol tady jsou měšťáci. Volám na městskou policii, vysvětluji, o co jde, a slibuji, že počkáme na hlídku.
Kluci, kteří se mezitím rozmnožili asi na patnáct kousků, jsou nadšení a rozestavují se kolem silnice, aby mohli navigovat, až hlídka přijede. Byla tam za pár minut. Nesměle působící strážnice a otráveně se tvářící strážník.
Ten okoukne kolo a rozhodne, že je na vyhození. “To patří ke kontejnerům,” prohlásí a cestou ke služebnímu autu odnese předmět doličný k nedalekým popelnicím. Kluci, kteří se kola prve báli byť jen dotknout, aby nesetřeli otisky prstů, jsou šokovaní.
“Proč to nevyfotí a nedají na internet? Třeba by se někdo ozval?” ptá se mne ten starší z původních dvou. Nevím, také jsem čekal spíš takové řešení.
Rozpačitě se rozcházíme. Možná to kolo bylo na vyhození, nedokážu to posoudit, nejsem strážník. Ale co si troufám tvrdit s jistotou, tak že až ti kluci budou svědky něčeho závažnějšího, na nějaké volání policajtů se zvysoka... vykašlou. A přitom stačilo tak málo. Kluky pochválit, poděkovat jim a kolo zlikvidovat někde za rohem.
Tohle se Městské policii v Karviné fakt moc nepovedlo...