Wells Dan: Potomkovia

01.07.2013 00:00
Mám rád postapokalyptické thrillery. A mám rád knížky ve slovenštině. A když jsem na Slovensku na dovolené, většinou si nějakou koupím. Tentokrát jsem v Brezně v Tescu narazil na knihu Potomkovia od Dana Wellse (*1977).
 
Píše se rok 2076 a lidstvo má docela závažný problém. Po válce s Číňany, kterou Američané díky Potomkům, geneticky vyšlechtěným lidským zabijákům, vyhráli, se cosi ošklivě zvrtlo.
 
Biologičtí vojáci se obrátili proti svým rodičům a s pomocí mimořádně agresivního viru RM je prakticky vyhubili. V roce 2076 se má situace tak, že na celé Zemi žije v křehkém příměří asi milión Potomků, kteří se nemohou rozmnožovat, a čtyřicet tisíc lidí, jejichž děti už jedenáct let krátce po porodu díky všudypřítomnému viru umírají. Zdá se, že osud lidské rasy je zpečetěn.
 
Hlavní postavou příběhu je šestnáctiletá Kira, začínající lékařka, která si nevzala do hlavy nic menšího, než že najde lék. Nechci příběh moc popisovat, udělali to jiní, třeba v této hezké recenzi. Za sebe jen dodám, že jsem byl příjemně překvapený. Po zdánlivě volnějším rozjezdu nabere knížka tempo, které jí vydrží až do samého závěru. A protože se původně černobílý příběh docela zajímavě zamotává, udržuje si až do konce napětí. Jako bonus beru nadhozené otázky oprávněnosti diktatury ve vymírající komunitě, genetické manipulace a tak podobně. Jo, bavil jsem se, i zamýšlel. A na pokračování (neb se jedná o první díl trilogie) se těším.